Olgun kuruyemiş 1970 yılında Hacı Şeyhdavut Olğaç tarafından Mardin 1 Cadde de 30 m2'lik bir iş yerinde sadece nohuttan leblebi imalatı yaparak kurulmuştur. Kısa bir süre içinde kendini bu sektörde kabul ettirerek, şekerli leblebi,kabak çekirdeği,ay çekirdeği, yer fıstığı imalatına başlamıştır. 1975 yılında küçük çaplı toptan satışa başlayarak çevre İl ve İlçeler de ürünler tezgahtaki yerini almıştır. Çocuklarının eğitim hayatlarını tamamlayıp sektöre dahil olmalarıyla beraber, 1987 yılında eski imalat yerini perakende satış mağazası yaparak 550 m2'lik daha geniş ve hijyenik bir yerde tüm kuruyemiş çeşitlerinin üretimini yaparak hem toptan hem perakende piyasasında daha aktif olmuştur.

Çevre halkının yoğun talebi üzerine 1994 yılında tahin helvası üretim ve paketlemeye başlayarak, DAVUT OLĞAÇ HELVALARI adı altın da piyasadaki yerini almıştır.Deneyimli ekip ve ekipmanlarıyla , geniş müşteri potansiyeliyle 1997 yılında bir aile şirketi haline gelerek OLGUN KURUYEMİŞ ŞEKERLEME HELVA SAN. TİC. LTD. ŞTİ olarak kuruyemiş, helva sektöründe hizmet vermeye devam etmiştir.

Olgun kuruyemiş sektöre getirdiği yenilikçi anlayışla bu pazarda kendine hatırı sayılır bir yer edinmiştir. Mardin il merkezi ve tüm ilçelerinde market, kuruyemişçiler ve gıda toptancılarının tedarikçi firması olmuştur. Tüketiciye daha kaliteli daha seçkin ve daha özenle hazırlanmış ürünler sunabilmek için, tüketicinin alışkanlığı,buna bağlı seçkin ürün üretimi ve pazara kaliteli ürünler sunumu müşteri memnuniyetini getirmiş, Olgun Kuruyemişi alanında daha da büyük yatırımlar yapmaya yöneltmiş ve 2004 yılında Mardin Org. San. Böl.’inde kendisine ait olan 6500 m2 açık ve 3500 m2 kapalı alanda yeni tesisini inşa etmiş ve yanı sıra susam tahini üretim ve paketleme tesisini kurmuştur Bu tesis, çağımızın getirdiği Kuruyemiş&Tahin&Helva alanında gereken en son teknoloji ile inşa edilmiştir.

Gelişen, çalışanı ve müşteri ile bir bütün olarak büyüyen Olgun Kuruyemiş bu çizgide tarladaki üretimden son tüketiciye kadar ki bütün aşamaları kontrol ederek, ham ürün girişlerini ve üretilmiş ürün çıkışlarını ISO 9001:2008 gibi sistem belgeleri ile de kontrol altına almıştır. Bugün,yıllardan beri kullanılan tescillenmiş “Olgun Kuruyemiş markası ile; Olgun Kuruyemiş Şekerleme Helva San. Tic. Ltd. Şti. bünyesinde faaliyet gösteren kurumsallaşmış Olgun Kuruyemiş güçlü ödenmiş sermayesi, güven veren duruşu, kendine, çalışanlarına ve 700' e aşkın müşteri noktasına sahip çıkan anlayışı ülke ekonomisine ve bölgesine kattığı katma değer ile alanında geleceğe damgasını vurarak var olacaktır.